Audi A7 Sportback h-tron quattro

Ingolstadt/Los Angeles, 19 listopada 2014 r. Przejeżdża ponad 500 km na jednym baku, a z rury wydechowej wydobywa się tylko kilka kropli wody. Audi A7 Sportback h-tron quattro wyposażono w mocny, sportowy napęd elektryczny, w którym źródłem energii jest ogniwo paliwowe.

Audi A7 Sportback h-tron quattroElementami wspomagającymi źródło napędu są: współpracujący z ogniwem paliwowym akumulator hybrydowy i dodatkowy silnik elektryczny zamontowany z tyłu pojazdu. Konfiguracja napędu sprawia, że nieemitujące spalin Audi A7 Sportback h-tron quattro o mocy 170 kW jest prawdziwym quattro. To zupełna nowość jeśli chodzi o samochody napędzane ogniwami paliwowymi. Pomiędzy przednią i tylną osią pojazdu nie ma żadnego mechanicznego połączenia, jednak jak przystało na prawdziwe e-quattro, A7 Sportback h-tron quattro posiada w pełni elektroniczne sterowanie rozkładem mocy.

Audi zaprasza wszystkich dziennikarzy motoryzacyjnych, by podczas Los Angeles Motor Show 2014 przejechali się tym nowatorskim, doświadczalnym pojazdem po drogach publicznych.

„Audi A7 Sportback h-tron quattro to Audi w pełnym tego słowa znaczeniu – sportowe i wydajne. W myśl filozofii konstrukcji e-quattro, wyposażono je w dwa silniki elektryczne napędzające cztery koła” – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Koncepcyjny samochód typu h-tron jest najlepszym przykładem, że koncern z Ingolstadt wszedł w erę rozwiązań technicznych opartych na ogniwach paliwowych. Gdy tylko rynek i infrastruktura będą gotowe, rozpoczniemy produkcję seryjną.”

W trybie napędu wykorzystującego ogniwa paliwowe, Audi A7 Sportback h-tron quattro zużywa zaledwie ok. kilograma wodoru na 100 km, którego wartość energetyczna odpowiada 3,7 litra benzyny. Dzięki dużemu zbiornikowi, samochód ten może przejechać ponad 500 km na jednym baku.

Podobnie jak w pojeździe z silnikiem spalinowym, tankowanie trwa tu około trzech minut. Kolejne 50 km samochód przejeżdża korzystając z energii zmagazynowanej w akumulatorze o pojemności 8,8 kWh, ładowanym na zasadzie rekuperacji lub prądem elektrycznym wprost z gniazdka. Audi A7 Sportback h-tron quattro, jako hybryda typu plug-in, ma zatem znaczącą rezerwę na pokonywanie dodatkowych kilometrów. 


powrót


Pozostałe aktualności


więcej ›