Dział Produkcji Audi otrzymał nagrodę w dziedzinie innowacyjności

Ingolstadt/Monachium, 19 listopada 2014 r. Dział Produkcji Audi otrzymał nagrodę „Best Open Innovation Award“ w kategorii „Best Cross-Industry Innovation“. Wyróżnieniem tym, Instytut Zarządzania Innowacjami dr Manfreda Bischoffa, należący do Airbus Group i działający przy Uniwersytecie im. Zeppelina w Friedrichshafen, nagradza najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Alois Brandt, kierownik komórki Badań nad Technikami Zarządzania Innowacjami, oraz Felix Schwabe z Działu Zarządzania Innowacjami w Produkcji Audi AG, odebrali nagrodę podczas uroczystości „Innovation 2014” w Monachium.

Dział Produkcji Audi otrzymał nagrodę  w dziedzinie innowacyjności„Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy to prestiżowe wyróżnienie. Udowadnia ono, jak ważne jest czerpanie inspiracji także z innych branż, znajdowanie potencjalnych innowacji we własnej dziedzinie i ich implementacja w procesie produkcji Audi. W ten sposób wspieramy kreatywność naszych pracowników i wzmacniamy innowacyjność naszego przedsiębiorstwa" – powiedział dr Hubert Waltl, członek zarządu Audi AG ds. produkcji.

Jak otwarte są przedsiębiorstwa na nowe idee? Z jaką systematyką i w jakim celu śledzą innowacje? Czy dopuszczają wpływy innych gałęzi przemysłu? Takimi kwestiami zajmuje się Instytut Zarządzania Innowacjami dr Manfreda Bischoffa w swym dorocznym badaniu innowacji. W tym roku głównymi, badanymi zagadnieniami były dziedziny: „Open Innovation“, „Innowacje modeli biznesowych“ i „Cross‑Industry Innovation“. Dział Produkcji Audi pokonał w tej ostatniej kategorii ponad 200 przedsiębiorstw z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Jury, w tym prof. Ellen Enkel, kierownik Instytutu Zarządzania Innowacjami dr Manfreda Bischoffa, oraz ubiegłoroczni laureaci nagrody, J.W. Ostendorf GmbH & Co. KG, Henkel KgaA i  Cewe Color Stiftung & Co. KGaA, uhonorowali Dział Produkcji Audi za jego interdyscyplinarną pracę w zakresie zarządzania innowacjami. Audi już od wieli lat wspiera interdyscyplinarną kooperację i szczególnie zabiega o realizację takich projektów w praktyce.

Siłą napędową nowych rozwiązań w tej dziedzinie jest Dział Zarządzania Innowacjami Produkcji Audi, a ściślej tzw. Dział Badań Wstępnych i Zespół ds. Innowacji Produkcji – w skrócie P‑VIT. Tutaj, przedstawiciele różnych dziedzin produkcji i oddziałów Audi inicjują nowe projekty, ponadto są odpowiedzialni za ich realizację zbliżoną do produkcji seryjnej. W ten sposób, w minionych latach, we współpracy z najróżniejszymi branżami, opracowano i wdrożono wiele zarówno strategicznych, jak i technicznych projektów. Przykładem jest tu współpraca Działu Produkcji Audi z firmą Wittenstein, producentem układów napędowych i skrzyń biegów. Doszło do niej w wyniku „Audi Production Award 2011“ – konkursu innowacji, który przebiegał wówczas pod hasłem „Efektywność zasobów naturalnych w produkcji“.

Spółka akcyjna Wittenstein AG zwyciężyła dzięki innowacyjnej koncepcji napędu spawarek, która dawała najwyższe szanse realizacji. Oba przedsiębiorstwa wspólnie ten projekt zrealizowały i wdrożyły. W kontekście zainicjowanego wówczas procesu rozwoju technicznego, nowy pistolet do szybkiego spawania został tak udoskonalony, że czas otwierania, zamykania i chwytania skrócił się znacznie w porównaniu z konwencjonalnymi pistoletami spawalniczymi. Cel, czyli wdrożenie i korzystanie z nowego sprzętu w procesach produkcyjnych Audi został osiągnięty.

Nagrodę „Best Open Innovator Award“ Instytut Zarządzania Innowacjami dr Manfreda Bischoffa przyznaje co roku, począwszy od 2010. Obok Działu Produkcji Audi, nagrodę w tym roku otrzymały również firmy Dow Chemical AG jako „Best Open Innovator“ i BMW AG jako „Best Business Model Innovator“. Spółka SAP AG zwyciężyła natomiast w kategorii „Best Innovator“.


powrót


Pozostałe aktualności


więcej ›