Podróż Audi na Księżyc

Minęło ponad 40 lat odkąd człowiek postawił stopę na powierzchni Księżyca. Mimo, że jest naszym najbliższym sąsiadem w Układzie Słonecznym, wciąż wydaje się być odległy i nieosiągalny. Wkrótce jednak, za sprawą Audi, ma się to zmienić.

Audi-lazik.jpg

Geneza misji

W 2007 roku, Google Lunar XPRIZE ogłosiło konkurs, którego nagroda główna wynosi 20 mln dolarów. Cel? Utorować drogę dla opłacalnych podróży kosmicznych oraz inspirować kolejne pokolenia naukowców i badaczy kosmosu. Zadaniem, jakie postawiło Google Lunar XPRIZE, jest wysłanie łazika na Księżyc. Maszyna ma bezpiecznie wylądować, a następnie pokonać dystans 500 metrów, badając powierzchnię oraz wysyłając obrazy HD (zdjęcia i wideo) na Ziemię. Dopiero po spełnieniu tych warunków, misję można uznać za wykonaną.

Audi-lazik-2.jpg

Łazik Audi

Początkowo do konkursu zgłosiło się 35 zespołów. Obecnie, 15 zespołów z całego świata kontynuuje wyzwanie. Audi podjęło współpracę z zespołem konstruktorów Part-Time Scientists, aby stworzyć bezzałogowy łazik, gotowy sprostać wszystkim, stawianym przez Google Lunar XPRIZE, wymogom. Misją Audi w tym przedsięwzięciu jest zadbanie o stronę techniczną, czyli o: napęd quattro, odpowiednią konstrukcję, mobilność elektryczną i autonomiczną jazdę. Łazik już nawet otrzymał swoją nazwę – Audi Lunar Quattro.

Audi-lazik-3.jpg

Pierwsze próby

384 400 km – tyle będzie musiał pokonać Audi Lunar Quattro, żeby dotrzeć do Księżyca. Aby odpowiednio zaprojektować konstrukcję łazika, należy posiadać wiedzę na temat warunków panujących na powierzchni Księżyca. Maszyna ma wylądować blisko miejsca, w którym lądowała załoga słynnej misji Apollo 17 w 1972 roku. Temperatura waha się tam nawet w granicach 300 stopni Celsjusza. Audi Lunar Quattro został już przetestowany m.in. na Wyspach Kanaryjskich i w Alpach. Maksymalna prędkość łazika to 3,6 km/h. Termin ostateczny zakończenia prac nad tym „kosmicznym” wynalazkiem Audi to 31 grudnia 2017r.

Audi-lazik-4.jpg

Na ziemskie doznania z prowadzenia pojazdów Audi, zapraszamy do naszego salonu Audi w Katowicach.


powrót


Pozostałe aktualności


więcej ›