Sztuczna inteligencja w autonomicznych Audi

W trybie autonomicznej jazdy sztuczna inteligencja jest kluczowym rozwiązaniem. Audi współpracuje z wiodącymi firmami z branży elektronicznej, aby gromadzić wiedzę o samouczących się systemach – przyszłości motoryzacji.

Audi-Nvidia-Q7-concept-1.jpg

Audi na CES w Las Vegas

Wystawa Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, zorganizowana przez firmę NVIDIA - partnera Audi, stwarzała doskonałe warunki do zaprezentowania możliwości i inteligencji Audi Q7 deep learning concept. Samochód swobodnie porusza się po otwartej przestrzeni, dzięki zamontowanym kamerom o rozdzielczości 2 megapikseli, które komunikują się z komputerem NVIDIA Drive PX 2. Komputer ten został specjalnie dostosowany do potrzeb autonomicznej jazdy, aby precyzyjnie sterować samochodem.

Audi-Nvidia-Q7-concept-2.jpg
 
Mózg Audi

Rdzeniem oprogramowania odpowiedzialnego za autonomiczną jazdę są głębokie sieci neuronowe, podobne do tych, które funkcjonują w... ludzkim mózgu. Sieć Audi Q7 deep learning concept otrzymała konkretne dane, by uczyć się jazdy od kierowcy. Specjaliści Audi "wytrenowali" system, aby samochód potrafił zrozumieć np. tymczasowo ustawione oświetlenie uliczne oraz umiał odpowiednio zareagować. System radzi sobie nawet w złych warunkach pogodowych i przy kiepskim oświetleniu.

Audi-Nvidia-Q7-concept-3.jpg

Kluczowi partnerzy

Sztuczna inteligencja w systemach autonomicznej jazdy jest kluczowym rozwiązaniem dla Audi, które zacieśniło współpracę z globalnymi firmami z branży elektronicznej. Z partnerami markę Audi łączy jeden cel – znaleźć optymalną metodę machine learning dla konkretnego zastosowania. NVIDIA to aktualnie największy i najważniejszy gracz w branży półprzewodników. Współpracuje z Audi od 2005 roku. Innym kluczowym partnerem Audi jest Mobileye – izraelskie przedsiębiorstwo, zajmujące czołową pozycję wśród producentów kamer samochodowych. Jego oprogramowanie przetwarza obraz oraz rozpoznaje obiekty i znaki drogowe za pomocą metody deep learning. System sam się uczy, jakie cechy obiektów są istotne, dzięki czemu oferuje bezpieczną, autonomiczną jazdę. Pierwszym krokiem Audi w stronę autonomicznej jazdy będzie wmontowany w Audi A8 pilot jazdy w korkach, dzięki któremu kierowca zyska możliwość czasowego przekazania swojemu Audi całkowitej kontroli nad prowadzeniem. Pełna automatyzacja jest coraz bliżej.

Audi-Nvidia-Q7-concept-4.jpg
 
Wypróbuj możliwości nowego Audi Q7 w salonie Audi Noma2 w Katowicach


powrót


Pozostałe aktualności


więcej ›