Tarnowskie Góry na liście światowego dziedzictwa UNESCO!

Kopalnie ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach trafiły na tę samą listę, na której są już egipskie piramidy i Tadź Mahal. To pierwsze miasto w woj. śląskim na tej prestiżowej liście. W tym historycznym dla miasta wydarzeniu, ambasadorom UNESCO towarzyszyła Skoda Yeti z salonu Noma Auto.

Skoda-yeti-unesco.JPG

28 śląskich obiektów w UNESCO

Tarnowskie Góry mogą poszczycić się największą kopalnią ołowiu, srebra i cynku w Polsce oraz zintegrowanym systemem gospodarowania wodami podziemnymi, największym tego rodzaju na świecie. Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO jest 28 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gm. Zbrosławice. Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Powstało ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Dwa najbardziej znane obiekty to Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 

Tarnowskie-Gory-UNESCO-2.jpg

/fot. www.tarnowskiegory.naszemiasto.pl/

Wizyta ambasadorów UNESCO

Ambasadorzy UNESCO zawitali do Tarnowskich Gór, gdzie zjechali 40 metrów pod ziemię, zwiedzając podziemia. Zobaczyli również wiele obiektów nadziemnych. Salon Noma Auto udostępnił dla Gminy Tarnowskie Góry Skodę Yeti na potrzeby przetransportowania Gości w czasie zwiedzania. Ambasadorzy UNESCO nie kryli swojej ekscytacji oraz podziwu.

”Nie dziwię się, że to zrobiło na nich wrażenie. Ja chodzę tu już od 30 lat, nie tylko po trasie turystycznej, i wciąż jestem pod wrażeniem” - przyznał Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

"Oceniam to jako hołd dla tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko 'białemu' Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części 'czarnego' Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór" - powiedział burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Tarnowskie-Gory-UNESCO-1.jpg

/fot. www.tarnowskiegory.naszemiasto.pl/

Tarnowskie Góry są 15. miejscem w Polsce na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy uczestniczyć w tym przełomowym wydarzeniu. 


powrót


Pozostałe aktualności

 


więcej ›